teisipäev, 22. september 2020

Lotman soovib, et erakonnavahetusele eelneks kaheaastane ooteperiood

Riigikogu liige Mihhail Lotman (Isamaa) leiab, et erakonna vahetamine peaks olema praegusest keerulisem, sest praktikas on olnud juhtumeid, kus inimesed on oma algset erakonda tagasi soovinud.

Lisaks peab ta erakonna muutmise eeldusena vajalikuks Eesti Kirikute Nõukogu arvamust.

Lotmani arvates peaks erakonna vahetamise tingimuseks olema, et erakonnavahetuse taotlejal on transparteiline identiteet esinenud anamneesis vähemalt kaks aastat enne otsuse tegemist ning on olemas psyhhiaatri otsus, mis välistab erakonnavahetuse soovi tingituse psyyhikahäirest. Ooteperiood võiks aidata kaasa sellele, et erakonda vahetav inimene on ka pika ooteaja järel endas kindel, et ta oma erakonda vahetada soovib. "Täna keskerakondlane, homme sots, ylehomme jälle keskerakondlane, siis aga hoopistykkis punkar või anarhist - kuhu see kõlbab?" toriseb ta.

Lotman on suhelnud ka valdkondlike spetsialistidega, kes on olnud riigikogu liikmega yhel meelel: ransparteilisus ("lõin siin pro domo mea sellise mõiste," märgib Lotman iroonilise muigega) on reeglina yhiskondlik patoloogia. "Neis juhtumites peitub mitte retooriline, vaid tõeline dramaatika. Inimene tahab loobuda sünnipärasest identiteedist ja olla keegi teine, maksab aga selle eest ränka hinda. Kui maailmavaade on tõepoolest sotsiaalne konstrukt, siis miks peab inimene oma erakondlikku identiteeti tõestama ja näitama, et keegi tema esivanematest, kes muuseas elas täiesti teises sotsiaalses kontekstis, oli nt koonderakondlane või põllumeestekogu liige?" kysib Lotman retooriliselt.


Vaata lisaks: Solman soovib, et soovahetusele eelneks kaheaastane ooteperiood (ERR)

Kommentaare ei ole: