Kui aastate eest rajati Eesti Geenivaramu, oli yks põhilisi ideid selle taga Eesti elanike geeniandmete kasutamine geeniuuringuteks. Nyyd on seni veel nimetu yhiskonnateaduste instituut käinud välja idee hakata sarnasel moel kasutama eestlaste massiaru.
Idee on iseendast väga lihtne. Kõik on kuulnud masside tarkusest: piisavalt suur hulk inimesi annab igale kysimusele keskeltläbi õige vastuse. Selle ärakasutamist takistavad aga reeglina logistilised raskused: inimesi on keeruline yhte kohta kokku saada, mistõttu on masside tarkuse peamiseks rakendusvormiks seni olnud iga mõne aasta tagant toimuvad valimised, kuid ka rahvahääletused.
Eesti on uue idee autorite arvates aga mitmes mõttes unikaalne ning massiaruna eriliselt sobiv. Näiteks on suurel osal Eesti inimestest olemas ID-kaart ja ligipääs arvutile. Samuti on eesti rahvas unikaalselt tark - ykski teine rahvas maailmas pole näiteks kirjutanud rahvuseepost "Kalevipoeg".
Massiarult loodetakse saada vastuseid kõige erinevamat laadi kysimustele. Nõnda võib Eesti rahva palgata valima uue laeva nime - aga ka vastama filosoofilistele probleemidele, mille puhul on põhihädaks seni olnud filosoofide piiratud arv maailmas, kasvõi siis "Mispärast on ylepea olev ega pigem eimiski?"
Instituut loodab uue teenuse käima saada õige pea. Seni otsivad ampstööjõuna palgatud spetsialistid pilootprojekti raames vastuseid Delfi kommentaariumist.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar