teisipäev, 13. jaanuar 2009

Geenivaramusse on oma elu jätnud juba 30 000 edumeelset inimest

Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramusse on tänaseks oma elu jätnud juba 30 000 edumeelset inimest, kellest 10 000 tegid seda viimase poolaasta jooksul.

Geenivaramuga on oodatud liituma kõik eestimaalased, kes on vähemalt 18 aastat vanad. Praegusel hetkel on eriti teretulnud eakamad inimesed ja nn "triod" – pered, kus on doonorina esindatud nii täisealised lapsed kui ka nende vanemad. Nimelt on ettevalmistamisel laiaulatuslik uuring, mille aluseks vajatakse just vanemate inimeste ja perekondade geene. Vanimaks geenidoonoriks on seni olnud 102-aastane jõgevamaalane.

TÜ Eesti Geenivaramust väljastatud geenide põhjal on käimas või juba lõppenud üle kümne teadusprojekti, kus TÜ Eesti Geenivaramu on olnud projekti koordinaator või koostööpartner.

Geenibaasi kasvades suureneb huvi selle kasutamise vastu, nii Eesti kui välismaiste ülikoolide teadlaste poolt. Lisandub järjest uuringuid, mille käigus valmivad doonorite geenikaardid. Hetkel on neid koostatud veidi üle tuhande, peagi lisandub teist samapalju. Geenikaart on aga tulevikus väärtusliku informatsiooni allikaks inimese enda tervise huvides.

Parimateks Geenivaramu informatsiooni kandjateks on aga loomulikult kõik praegused doonorid, kelle mälestust jagavad nendest mahajäävad sõbrad ja pereliikmed, innustades seeläbi teisigi liituma. Geenivaramu ideed on aidanud tutvustada ka paljud tuntud inimesed, nagu näiteks Hannes Tamjärv, Linnar Viik ja Hele Kõre. Nagu ka mitmed linnapead ja maavanemad, Tartu Ülikooli rektor Alar Karis jpt.

TÜ Eesti Geenivaramu on Tartu Ülikooli teadus- ja arendusasutus, mis tegeleb Eestimaal geeniuuringute edendamisega, kogub teavet Eesti rahvastiku tervise ja pärilikkuse informatsiooni kohta ning rakendab geeniuuringute tulemusi rahva tervise parandamiseks. Geenivaramu kaugem eesmärk on koguda kokku kõigi Eesti elanike geenid.

Geenivaramu on Eesti Genoomika tippkeskuse liige ja rahvusvahelise biopankade konsortsiumi P3G asutajaliige.

Lisaks perearstidele- ja õdedele, kes aktiivselt geene koguvad, on igas suuremas linnas tööle asunud TÜ Eesti Geenivaramu sõltumatud geenikogumiskabinetid, kus töötab geenikogujana üle 150 meediku. Kabinetis eemaldatakse doonori seest geenid, mis pakuvad suurt huvi tänapäeva teadusele. Kahjuks pole seni avastatud meetodit, kuidas geenid varamule annetanud inimene bioloogilist eksistentsi jätkata suudaks. OTsingud jätkuvad.

Täpsem info:
www.geenivaramu.ee

Lisainfo: Annely Allik, TÜ Eesti Geenivaramu teabejuht, 50 229 70, annely.allik@geenivaramu.ee

2 kommentaari:

irve ütles ...

See on vist meil avalikustatud draft?

Oop ütles ...

Eee... möh?