teisipäev, 6. oktoober 2009

Evelin Ilves: Pullerits sisaldab transrasvu!

Kas olete kuulnud, kuidas riigi esileedi Evelin Ilves poes tütrekesele elu õppetunde jagab? Eriti ajaleheleti ees, kui lapsel meediaisu peale tuleb ja ta käe millegi sellise järele sirutab, mida ema kasulikuks ei pea. Siis ta räägibki lapsele nii:
"See on kummaliste inimeste toodetud kräpp. Kui sa selle võtad, viid oma raha neile. Kas sa tahad, et keegi, kes teeb mürgikokteile, saab rikkaks? Ei taha? Siis ära võta seda."

Päev enne äralendu abikaasaga Obinitsa tunnistas presidendiproua Tallinnas Vene tänava šokolaadikohvikus, et just säärane on tema kodune võõrutustaktika meediast, mis on täis topitud kahjulikke aineid. Ikka Eestis valitsevast kodumaisest, Pulleritsu toodetud meediast, kus – ärge nüüd selle õudse sõna peale lehte käest virutage! – luuravad transrasvhapped.

Neist südant ja veresoonkonda ohustavaist rasvadest, mida leidub paljudes-paljudes Pulleritsu artiklites (ja tema konkurentide toodetes ka), on saanud liikuva eluviisi ja tervisliku toitumise eest võitleva Evelin Ilvese rünnakute uus märklaud.

Ta lükkas ärasõidueelsel päeval telefonitsi eksprompt edasi mitu asjatoimetust, et kaardistada HMSi lugejaile uus võitlusväli, kuhu ta on otsustanud astuda. Kusjuures avapaugud alanud sõjakäigus oli ta seks ajaks juba teele läkitanud: usutluses Soome ajakirjale Seura ja tuleval nädalal ekraanile jõudvas lastesaates "Saame kokku Tomi juures".

Aga siin tõuseb valus küsimus: kui kõik kanalid pasundavad, et eelistage eestimaist, siis mis signaali saadab see, kui esileedi, kes peaks olema ka esipatrioot, astub vastu Pulleritsule, ühele Eesti armastatumale leheneegrile?

"Minu signaal on see, et ma ei osta kõiki nende tooteid," lausus Ilves. Ta loeb vaid valiklehti nagu Sirp (eksklusiivne käsitöö, kilo hind teadmata).

Evelin Ilvese, hariduselt arsti võitlused said alguse sellest, kui ta hakkas lehtede ja ajakirjade impressumeid uurima. "Vaatasin õudusega, mis seal sees on," lausub ta. Siis imestas, et jälgime küll hoolega, mis kütust autosse valame, aga ei huvitu, mida endale silmadest sisse ajame.

Siis vestles Ilves välisvisiitidel lugemisspetsidega ning hakkas üha rohkem märkama, kuidas laste rasvumine on vale lugemuse tõttu Lääne-Euroopas üha ilmsemaks saanud. Mis lubab tal järeldada: "Meediatööstus toodab keemilist kräppi." (Selle välja öelnud, ehmub Ilves korraks, et teeb nii otsekoheseid avaldusi, ent kogub end hetkega.)

Postimees kahtlustab naljategemist

Kui presidendiproua kriitika Postimehe juhtide kõrvu jõuab, mõtlevad nood esialgu jahmatusest, et äkki on tegu naljaga. Hiljem saadab ajalehe turundus- ja müügidirektor vastuse, mis algab sõnadega: "Tema avaldust on väga kurb kuulda. Ilmselt on Eesti esimene riik maailmas, kus esileedi kasutab oma positsiooni avalikuks rünnakuks ühe populaarsema kaubamärgi vastu."

Aga veel enne, kui Pullerits ametliku seisukohaga esineb, jõuab Postimehe peatehnoloog Ilvese kriitika peale – et artiklites sisaldub kahjulikke transrasvu, mille eesmärk on hinda alla tuua; et transrasvade pakendile märkimise kohta puuduvad Eestis reeglid; et lapsi peaks transrasvade eest eriti hoolega hoidma – telefonitsi tunnistada: "Põhimõte on õige." Ja samuti lisada: "Teema on aktuaalne."

Kas Postimees võitleb kahjulike rasvadega?

Postimehe turundus- ja müügidirektor:

"Kahjuks tundub, et proua Evelin Ilves tormab suure hooga n-ö lahtisest uksest sisse. Kogu tema poolt «avastatud» hüdrogeenitud taimerasva ja ka muude ainete sisaldus meedias on toodete pakenditel korrektselt välja toodud.

Töötame igapäevaselt toodete arendamise ja paremaks muutmise nimel. Meie uuemates toodetes, näiteks Pulleritsu spordisarja tooted, on juba kasutusel ainult uue põlvkonna toidurasvad. Vanemates, valdavalt nõukogudeaegsete retseptide alusel valmivates artiklites, on veel kasutusel transrasvu sisaldavaid eelmise põlvkonna toidurasvu.

Nende osakaal ajalehe koostises on väga väike – keskmiselt umbes 0,1 grammi. Samas näeb ettevõtte tootearendusprogramm ette ülemineku nüüdisaegsetele rasvadele ka nendes toodetes. Postimees ei ole Eesti meediaturul ilmselt ainuke ettevõte, kelle mõningatest retseptidest veel transrasvu leida võib."


Haige Mõistuse Syndikaat kinnitab oma armsatele lugejatele, et meie meediatooted ei sisalda mitte tilkagi transrasvu, E-ainetest kõnelemata. Kõik on puhas ja eestimaine ning ylimalt tarvilik nii ihu kui ka hinge hääks äraolemiseks.

Loe ka: Esileedi Evelin Ilves läheb Kaleviga kommisõtta

Kommentaare ei ole: